True TUC-48D-2-HC Two Drawer One Door Undercounter Refrigeraton, 48"
HomeStore
The (2) heavy duty PVC coated shelves are adjustable at ½ inch increments. The refrigerator also features (2) front facing stainless steel drawers. Each drawer is fitted with a 12 inch long handle and accommodates (1) full size 12 inch x 20 inch x 6 inch deep food pan or (1) 1/3 and (1) ½ size food pan. Each drawer and magnetic drawer gasket is removable for easy cleaning. The entire cabinet structure and solid doors are foamed-in-place using Ecomate. Ecomate is a high density polyurethane insulation that has zero ozone depletion potential (ODP) and zero global warming potential (GWP).
Oversized, environmentally friendly (134A), patented forced-air refrigeration system holds 33°F to 38°F (.5°C to 3.3°C). 1/5 HP, 115v/60/1, 3.0 amps, 7 foot cord, NEMA 5-15P, cULus, NSF, CE, MADE IN USA. Drawer food pans not included.
Select Style
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description