True TUC-27D-2 ADA Compliant Two-Drawer Undercounter Refrigerator, 27"
The True TUC-27D-2-ADA Two Drawer Undercounter Refrigerator is designed using the highest quality materials and components to provide the user with colder product temperatures, lower utility costs and exceptional food safety. True utilizes stainless steel with a high tensile strength to minimize dents and scratches to the front, sides and top. The back of the unit is a matching finished aluminum. The refrigerator features (2) front facing stainless steel drawers. Each drawer is fitted with a 12 inch long recessed handle and accommodates (1) full size 12 inch x 20 inch x 6 inch deep food pan. The drawers will also support varying size food pan configurations with divider bars. Each drawer and magnetic drawer gasket is removable for easy cleaning. The cabinet has an attractive interior with a clear coated aluminum liner, stainless steel floor, and covered corners. The entire cabinet structure and drawer facings are foamed-in-place using Ecomate. Ecomate is a high density polyurethane insulation that has zero ozone depletion potential (ODP) and zero global warming potential (GWP). A unique feature of this front breathing unit is the 3 inch castors that lower the working height to an ADA compliant 34 inches. The oversized, environmentally friendly (134A), patented forced-air refrigeration system holds 33F to 38F (.5C to 3.3C) in food pans and cabinet interior. The sealed, cast iron, self-lubricating evaporator fan motor and larger fan blades give True undercounter units a more efficient, low velocity, high volume airflow design. This unique design ensures faster temperature recovery and shorter run times in the busiest of food service environments. 1/6 HP, 115v/60/1, 2.0 amps, 7 foot cord, NEMA 5-15P, 34 inch working height, cULus, NSF, CE, MADE IN USA. Drawer food pans and drawer divider bars are not provided.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description