True TSSU-72-18-HC Solid 3 Door Sandwich / Salad Refrigerated Prep Table, Stainless Steel 72" Wide
HomeStore
The True TSSU-72-18-HC Solid 3 Door Sandwich / Salad Refrigerated Prep Table comes equipped with (18) 1/6 size, 4 inch deep, polycarbonate pans and a white 11-3/4 inch deep, removable polyethylene cutting board. This side breathing Sandwich / Salad Prep unit has an all stainless steel front, top and sides with a matching aluminum finished back. The stainless steel, patented, foam insulated flat lid keeps pan temperatures colder, locks in freshness, and minimizes condensation. With an impressive 19 cubic foot aluminum interior and stainless steel floor, the True Sandwich/Salad Unit has (6) adjustable PVC coated shelves for your storage needs. Trues" Salad/Sandwich Units are designed with enduring quality that protects your long term investment. Oversized, environmentally friendly (134A), patented forced-air refrigeration system holds 33°F to 41°F (.5°C to 5°C). 5 inch casters, 1/2 HP, 115v/60/1, 10.3 amps, 7 foot cord, NEMA 5-15P, cULus, NSF, CE, MADE IN USA.
Select Style
-70%
Description
True TSSU-72-18-HC Solid 3 Door Sandwich / Salad Refrigerated Prep Table, Stainless Steel 72" Wide | Chefs' Toys