True TSSU-60-16D-4 Solid 4 Drawer Sandwich / Salad Refrigerated Prep Table, Stainless Steel, 60" Wide
HomeStore
The True TSSU-60-16D-4 Solid 4 Drawer Sandwich / Salad Refrigerated Prep Table is designed with enduring quality that protects your long term investment. Comes equipped with (16) 1/6 size, 4 inch deep, polycarbonate pans and a white 11-3/4 inch deep, removable cutting board. Made of sanitary, high density, NSF approved polyethylene, the cutting board provides a tough preparation surface. This side breathing Sandwich/Salad Prep unit has an all stainless steel front, top and sides with a matching aluminum finished back. The stainless steel, patented, foam insulated lid keeps pan temperatures colder, locks in freshness, and minimizes condensation. The TSSU-60-16D-4 features (4) front facing stainless steel drawers. Each drawer is fitted with a 12 inch long handle and accommodates (1) full size 12 inch x 20 inch x 6 inch deep food pan. The drawers will also support varying size food pan configurations with divider bars. The oversized, environmentally friendly (134A), patented forced-air refrigeration system holds 33F to 41F (.5C to 5C) in food pans and cabinet interior. The sealed, cast iron, self-lubricating evaporator fan motor and larger fan blades give True Salad/Sandwich units a more efficient, low velocity, high volume airflow design. This unique design ensures faster temperature recovery and shorter run times in the busiest of food service environments. 15.5 cubic feet. 5 inch casters, 1/3 HP, 115v/60/1, 7.8 amps, 7 foot cord, NEMA 5-15P, cULus, NSF, CE, Made in USA. Drawer food pans and drawer divider bars are sold separately.
Select Style
-70%
Description