True TSSU-48-08 Solid 2 Door Sandwich / Salad Refrigerated Prep Table, 48"
HomeStore
The True TSSU-48-08 Solid 2 Door Sandwich / Salad Refrigerated Prep Table comes equipped with (8) 1/6 size, 4 inch deep, polycarbonate pans and a white 11-3/4 inch deep polyethylene cutting board. This side breathing Sandwich/Salad unit has an all stainless steel front, top and sides with a matching aluminum finished back. The stainless steel, patented, foam insulated flat lid keeps pan temperatures colder, locks in freshness, and minimizes condensation. With an impressive 12 cubic foot aluminum interior and stainless steel floor, the True Sandwich / Salad Unit has (4) adjustable PVC coated shelves for your storage needs. True Salad / Sandwich Refrigerators are designed with enduring quality that protects your long term investment. Oversized, environmentally friendly (134A), patented forced-air refrigeration system holds 33F to 41F (.5C to 5C). 5 inch casters, 1/3 HP, 115v/60/1, 8.6 amps, 7 foot cord, NEMA 5-15P, cULus, NSF, CE, MADE IN USA.
Select Style
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description