True TSSU-27-12M-B Solid 1 Door Mega-Top Sandwich / Salad Refrigerated Prep Table, 27"
With a capacity of 6.5 cubic feet, the cabinet has an attractive interior with a clear coated aluminum liner, stainless steel floor, and covered corners. The True Sandwich/Salad Unit has (2) PVC coated shelves that are adjustable at ½ inch increments for your storage needs. Oversized, environmentally friendly (134A), patented forced-air refrigeration system holds 33°F to 41°F (.5°C to 5°C) in food pans and cabinet interior. The sealed, cast iron, self-lubricating evaporator fan motor and larger fan blades give True Salad/Sandwich units a more efficient, low velocity, high volume airflow design. This unique design ensures faster temperature recovery and shorter run times in the busiest of food service environments. 5 inch casters, 1/5 HP, 115v/60/1, 8.3 amps, 7 foot cord, NEMA 5-15P, cULus, NSF, CE, MADE IN USA. The unit can accommodate 6 inch deep food pans (not provided) and varying size configurations.
$1,040.78True TSSU-27-12M-B Solid 1 Door Mega-Top Sandwich / Salad Refrigerated Prep Table, 27"
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description