True TSSU-27-08 Solid 1 Door Sandwich / Salad Refrigerated Prep Table, Stainless Steel, 27" Wide
HomeStore
The True TSSU-27-08 Solid 1 Door Sandwich / Salad Refrigerated Prep Table is designed with enduring quality that protects your long term investment. Comes equipped with (8) 1/6 size, 4 inch deep, polycarbonate pans and a white 11-3/4 inch deep, removable cutting board. Made of sanitary, high density, NSF approved polyethylene, the cutting board provides a tough preparation surface. This side breathing Sandwich/Salad Prep unit has an all stainless steel front, top and sides with a matching aluminum finished back. The stainless steel, patented, foam insulated flat lid keeps pan temperatures colder, locks in freshness, and minimizes condensation. With a 6.5 cubic foot aluminum interior and stainless steel floor, this unit has (2) adjustable PVC coated shelves for your storage needs. Oversized, environmentally friendly (134A), patented forced-air refrigeration system holds 33°F to 41°F (.5°C to 5°C). 5 inch castors, 1/5 HP, 115v/60/1, 4.9 amps, 7 foot cord, NEMA 5-15P, cULus, NSF, CE, MADE IN USA.
Select Style
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description