Montague UFLCS-36R Technostar Gas Countertop Charbroiler, Radiant, 6 Burners, 36"
HomeStore
The Montague UFLCS-36R Technostar 36" Natural Gas Countertop Charbroiler is as shallow depth, low profile unit. It has a satin finish stainless steel front, sides & top trim with 4-3/8 (124mm) deep front rail, full width front grease trough for easy transfer and a removable large capacity grease container. The reversible 2 position ULTRA-FLOW cast iron grate sections have a ribbed side for narrow marking, and a flat side for broiling fish and wide marking. 19,000 BTU/hr stainless steel tubular burners, individual manual gas valves for zoned heat control. Standing pilot for automatic ignition. Removable self cleaning radiants. Stainless steel 1" rear flue riser. 3/4" rear gas inlet with pressure regulator. 4" adjustable legs. 6 burner, 114,000 BTU. NSF, CE. Made In Hayward, CA
Select Style
-70%
Product Information
Shipping & Returns
Description